“Mamo Działaj” to projekt, którego ideą jest inspirowanie środowiska mam do zmiany, pracy nad sobą i swoim rozwojem osobistym. Bo warto się zmieniać, choćby dla dzieci, by pokazać im, że wszystko jest możliwe, gdy się czegoś naprawdę bardzo chce i wytrwale dąży do realizacji marzeń. Owocem projektu jest książka Mamo Działaj – 100 dni do zmiany dla każdej Mamy. Autorką projektu jest ANETA RYDZ, z którą rozmawiam o książce, pasji, macierzyństwie i życiu…

Napisałaś książkę, bardzo niezwykłą, bo będącą swoistym podsumowaniem Twojego autorskiego projektu. Jak to się wszystko zaczęło?

“Mamo Działaj” to dwa słowa, które dosłownie chodziły za mną, były w mojej głowie już od dłuższego czasu. Chciałam pokazać odważną postawę Mamy, która po prostu działa – może czegoś nie wiedzieć, nie znać się na czymś, ale idzie do przodu, za głosem swego serca. W pewnym sensie pokazuje swojemu dziecku, że w życiu tak właśnie trzeba robić – czyli jest pierwszą liderką dziecka. Potem pojawił się pomysł, aby własne doświadczenia zamknąć w pewnym cyklu. Tak narodziła się koncepcja krótkich filmików, które nagrywałam przez 100 dni. Każdy dzień opowiada o czymś ważnym, nad czym warto się zastanowić w zagonionej codzienności.

Na czym teraz polega Twój projekt i co chcesz poprzez jego realizację osiągnąć?

Mam nadzieję, że regularnie pojawiać się będą na stronie projektu inspirujące historie Mam, które są liderkami w swoich społecznościach, albo przeżyły coś, co zmieniło ich życie o 180 stopni. Chodzi o ten moment inspiracji, gdy w drugiej Mamie obudzi się ta chęć i wiara “Ja też tak potrafię”, bo czuję, że ta historia jest tak podobna do mojej. Tak często się porównujemy do innych osób w sposób destrukcyjny – ja nie potrafię, nie umiem, nie wyglądam… A to nie o to chodzi. W życiu trzeba się ścigać nie z innymi, ale ze sobą, aby każdego dnia stawać się coraz lepszą wersją siebie.

Zaczynałaś od czegoś, czego wiele osób działających w sieci boi się najbardziej, od nagrywania filmików, dlaczego? Nie miałaś oporów przed pokazaniem się?

Na YouTubie otworzyłam kanał i przez 100 dni publikowałam filmiki o tym, co ważne, jak zmieniać swoje życie przez małe kroczki, o wartościach, dzieciach, uważności… Nie jest łatwo każdego dnia nagrywać nawet krótki film, który ma mieć wartość. Pomyślałam, że nie mogą być długie – forma 1-2 minutowa się sprawdziła. I jak w każdym projekcie miałam też chwile zwątpienia. Liczyłam na większy odzew. Liczyłam, że więcej osób będzie zainteresowanych. A z drugiej strony tak bardzo wierzyłam, że to co chce przekazać ma sens, że naprawdę nie miałam oporów. Owszem, pierwszy filmik nagrywałam dosłownie 32 razy, ale jak poszedł pierwszy to z następnym było już łatwiej. Myślę, że moja determinacja i wiara pokazują, że bariery tak naprawdę mamy my sami, w głowie. Zrobiłam to bez profesjonalnego sprzętu, bez profesjonalnego przygotowania, z głębokim wewnętrznym przeświadczeniem, że powinnam to zrobić i już :) Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że powstanie z tego książka i będzie ją rekomendować pani Iwona Majewska-Opiełka. To największa nagroda, jaką otrzymałam za mój trud. Docenienie przez autorytet.

Teraz podjęłaś jeszcze jedno wyzwanie, zaczęłaś pisać bloga, dla kogo?

Dla Mam, którym coś w sercu gra :) Tak naprawdę to pisanie bloga jest trudnym wyzwaniem. Zdecydowanie zakres moich blogowych działań chcę połączyć z wykonywanym zawodem. Mogę pomóc mamom w zdobywaniu niezależności finansowej, a także poprzez proces poznawczy samej siebie zaprojektować ścieżkę kariery zawodowej. Także i na blogu będą zmiany.

Jestem mamą przede wszystkim, na pełnych obrotach, pracująca na etacie całą dobę u najlepszych pracodawców, którzy płacą miłością i szeptaniem w ucho – kocham cię, Mamo.

Realizuję dwa najważniejsze, długoterminowe projekty w moim życiu (jestem mamą dwóch pociech). Tablica Rodzica i Mamo Działaj to moje kolejne dzieci. Mówią o mnie: proaktywna i przedsiębiorcza. Dążę do harmonii w życiu, posiadania czasu dla rodziny, możliwości realizowania swoich pasji, podróżowania, rozwoju, pracy nad sobą i spełnienia zawodowego jako projektant kariery i trener. Łączę ludzi i biznesy, aby poprzez efekt synergii osiągnąć najlepsze wyniki, a mamom pomagam w dążeniu do niezależności finansowej.

Aneta Rydz

autorka książki "Mamo działaj", inicjatorka projektu Tablica Rodzica, blogerka, prowadzi bloga mamodzialaj.pl

Jak sobie radzisz z obowiązkami – jak sama piszesz – pełnoetatowej mamy a równocześnie kobiety aktywnie działającej na różnych polach, kreatywnej, rozwijającej swoje pasje?

Zdecydowanie sobie nie radzę :) W domu mam artystyczny nieład i dziś zapomniałam na zajęcia baletek dla córki. Ćwiczyła na bosaka :) Lubię się rozwijać, chciałabym szybciej, pełniej, jednak mam świadomość, że w sytuacji pełnoetatowej mamy nie ma szans. Po prostu jeżeli przyjdzie już odpowiedni moment na kolejne etapy w moim życiu to stanie się, co ma się stać. Jako projektant kariery mam też zaplanowaną swoją ścieżkę zawodową, która rozwijać się będzie wraz z nowo nabytymi kompetencjami trenerskimi, jednak nie jestem w stanie przewidzieć sytuacji losowych, długich chorób dzieci… Najważniejsze, to mieć nakreślony swój cel – dążyć do niego z wytrwałością długodystansowca.

Czy Twoje dzieci wiedzą, że mama napisała książkę? Jak na to zareagowały?
Konsultowałam z córką okładkę. Angażuję je w moje życie zawodowe na takim poziomie, na jakim są w stanie je zrozumieć. Gdy kurier dostarczył przesyłki z egzemplarzami recenzenckimi, córka odłożyła sobie jedną książkę. Może jak będzie starsza to przeczyta… A może wcześniej zbiorę się do publikacji opowiadań dla dzieci, które piszę do szuflady :)

Co poradziłabyś mamom, które ciągle jeszcze nie potrafią zrobić tego pierwszego kroku, boją się “wyjść z domu”, są przekonane, że im się nie uda, choć pomysłów na plecach dźwigają cały wór?

To najtrudniejsze zadanie. Inspiracja i motywacja z zewnątrz wystarcza na krótko. Potrzebne jest wewnętrzna motywacja, która da odwagę na pokonanie tych wszystkich “strachów”. Nie ma złotego środka. Na każdego działają inne rzeczy. Może warto zadać sobie pytanie – jak długo jeszcze tak wytrzymam, kiedy osiągnę ten maksymalny poziom frustracji, że w końcu powiem sobie: boję się cholernie, ale zrobię to! I metoda małych kroczków – codziennie niech to będzie jedna mała rzecz, a zrobi się po roku z tego cały projekt :)

rozmawiała Dorota Skublicka – Michalska

fotki z archiwum Anety Rydz

Aneta Rydz autorka książki zbiera pieniądze na wydanie 350 egzemplarzy

Z własnych oszczędności pokryłam koszty korekty, składu i oprawy graficznej. Kwota, którą chcę zebrać, pozwoli pokryć pierwszy, na razie niewielki nakład książki – 350 egzemplarzy.

Jako sposób finansowania przedsięwzięcia Aneta wybrała crowdfunding. Za pośrednictwem platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl zbiera pieniądze na wydanie książki w szerszym nakładzie. Każdy może tam – w zamian za nagrody – wesprzeć projekt, do czego serdecznie zachęcamy! Potrzebna suma nie jest duża i każda, nawet najmniejsza wpłata się liczy. Pośrednio można tu też “kupić” książkę, bo jest jedną z nagród dla mecenasów (na dodatek egzemplarz dostaniecie z dedykacją i podziękowaniem autorki)!

przejdź do PolakPotrafi.pl
%d bloggers like this: